• Online Randevu
  • 0312 220 12 03
  • 0533 552 11 90
  • [email protected]
  • english
  • ArabicEnglishFrenchGermanRussianTurkish

Gülüş tasarımı (Smile design)

Gülüş tasarımı (Smile design)

Gülüş tasarımı, son yıllarda estetiğin hastalar arasında daha öncelikli bir beklenti haline geldiği bu dönemde sosyal hayatta özgüvenli duruş ve etkili izlenimin olmazsa olmaz koşulu olan doğal bir gülüşe sahip olmak için yapılan tedavidir.

Diş çürüklerinin tedavisi, diştaşı temizliği uygulaması, eksik dişlerin yerine protez dişler yapılmasının yanı sıra çapraşıklık, düzensizlik, renklenme şikayetleriyle de bir çok hasta diş hekimlerinin kapısını çalmaktadır.

Estetik bir gülüşe nasıl sahip olabilirim?

Estetik, göreceli bir kavram olmakla birlikte tanım olarak doğal güzellik anlamına gelir. Bir çok faktör gülüş estetiğine hizmet eder; dişler, diş etleri, diş görünürlüğü, renk gibi…

Gülerken diş etlerinin ne kadar göründüğünün hastalar farkında değildir. Yapılan çalışmalarda; bireyler diş eti görünürlüğünün 3-4 mm’den fazla olduğu gülüşleri sebebini tarif edemese de estetik açıdan kötü bulmuştur. Üst çene ön dişleri; hastanın kare, üçgen veya oval yüz formunu taklit ettiğinde daha doğal bir görünüm sağlanır. Doğalı korumak amacıyla; diş tedavilerinde de ışık geçirgenliği doğal dişe benzeyen yeni üretim kompozit ve porselen materyaller tercih edilir.

Diş eti görünürlüğünü azaltmak için diş etlerinde şekillendirmeler yapmak, diş beyazlatma işlemleri, estetik kompozit dolgular, porselen kaplamalar, zirkonyum kaplamalar,  lamina porselenler, estetik problemleri olan hastalarımızda gülüş tasarımı için tercih ettiğimiz başlıca tedavi yöntemleridir.

 

Gülüş tasarımı nasıl yapılır?

Gülüş tasarımından bahsetmeden önce estetik diş analizini neden ve nasıl yaptığımızı anlatmalıyız. Tedavinin en önemli aşaması analizdir. Alt ve üst dişlerin birbirilerine göre konumları, şekilleri, rengi ve boyutları değerlendirilir. Öncelikle geleneksel ölçü yöntemiyle veya ağız içi tarayıcılarla hastadan tanı modelleri elde edilir. Ağız içi, ağız dışı, gülüş ve profil fotoğrafları alınır. Hastanın şikayetleri ve beklentileri göz önünde bulundurularak, dijital tasarım aşamasına geçilir. Elde ettiğimiz tüm kayıtlar, bilgisayar ortamında gülüş tasarım programları kullanılarak bir araya getirilir. Bu programlarda fotoğraflar ve üç boyutlu kayıtlar üzerinde çizim ve değişiklikler yapılabilmektedir. Yapılacak işlemler oluşturulan dijital model üzerine uygulanır ve tedavi sonucuna yakın dijital fotoğraflar oluşturulmuş olur. Gülüş tasarımı sayesinde hastalara işlem uygulanmadan önce tedavi sonucuna en yaklaşık görseller elde edilmiş olur. Tanı modelleri üzerinde laboratuarda yapılan çalışmalarla tedavinin bitimini taklit eden modeller hazırlanır. Hasta ağzında geçici materyaller kullanılarak uygulama yapılır buna “mock up” adı verilir.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, hastalarımıza hiç bir işlem uygulamadan; hem fotografik olarak hem de klinikte dişler üstünde protetik olarak yapılabilecekleri değerlendirme şansı sunuyoruz.

gülüş tasarımı

Gülüş tasarımı fiyatları 2023

Gülüş tasarımı uygulaması tam porselen restorasyonlarla da lamina porselenlerle de uygulanabilmektedir. Her hastada uygulanacak diş sayısı değişkenlik gösterebilmektedir. Estetik materyaller ithal ürünlerdir ve kur değişimine bağlı olarak fiyatları değişmektedir. Ayrıca detaylı ve özenli bir işçilik ve sanatla hazırlanması gerekir. Bu nedenle restorasyonları işleyen seramistin bilgi ve tecrübesi sonucun estetik düzeyini önemli ölçüde etkilemektedir. Gülüş tasarımınız için fiyat belirlenebilmesi için diş hekiminizin detaylı bir muayene yapması gerekmektedir.