• Online Randevu
  • 0312 220 12 03
  • 0533 552 11 90
  • info@drsedayildirim.com
  • english
  • ArabicEnglishFrenchGermanRussianTurkish

Emax kaplama ve empress kaplama

Emax kaplama ve empress kaplama

Emax kaplama, hastalara gerçekçi, doğal görünümlü gülümsemeler sunmaktadır. Emax kaplama, diğer restoratif tedavilerde de kullanılan gücü ve güzelliği birleştiren seramik malzemeden hazırlanmaktadır.

Metal destekli porselen kron ve kaplama uygulamaları uzun yıllardır kliniklerimizde sıklıkla gerçekleştirdiğimiz tedavi yöntemidir. Alt yapılarında gri metal alaşımlar kullanılır ve üzerine diş rengine uygun porselen işlenerek hazırlanır. Son yıllarda gelişen teknoloji ile kliniklerimize bir çok materyal çeşidi girmiştir. Zirkon destekli porselenler, monolitik zirkonya kronlar ve tam porselenler bunlardan en sık tercih ettiklerimizdir. Tam porselen kronlar yani emax veya empress kronlar diş hekiminizin uygun gördüğü durumlarda estetik bir seçenek oluşturmaktadır.

Özellikle ön dişlerinize uygulanacak tedavilerde aklımıza ilk gelen materyaller tam porselen kronlardır. Metal destekli kronlar veya zirkon destekli kronlarla elde edilebilecek estetik sonuçlardan çok daha tatmin edici sonuçlar elde etmemizi sağlayan materyallerdir. Kronlar yalnızca porselenle üretildiği için ışık geçirgenliği doğal dişe benzer bu durum estetiği ve doğallığı en iyi noktaya getirir.

Arka diş bölgelerinde de tercih edilebilir ancak uzun köprü restorasyonlarda kullanılması tavsiye edilmez. Bazı durumlarda direnç ve dayanıklılık ihtiyacı doğduğunda tam porselen kronlar tedavi için bir seçenek olmaktan çıkacaktır. Böyle durumlarda diş hekiminiz metal veya zirkon destekli bir kron yapılmasını önerecektir. Tam porselenler yani emax veya empress kronlar estetik materyallerdir ancak metal destekli veya zirkon destekli kronlara kıyasla daha kırılgan yapıdadırlar.

emax kaplama

Ankara E-Max Kaplama Fiyatları 2024

E-Max Fiyatları 2024, Ankara da yaşayan hastalar tarafından sıkça araştırılan konulardandır. E-Max fiyatları, planlanan diş sayısına, malzemeye, ihtiyaç duyulan diğer diş hekimliği tedavilerine göre değişikli gösterebilir.

Türk Diş Hekimleri Birliğinin standart tedavi uygulama fiyatları 2024 sabittir ancak tedavinin süreci ve kullanılan malzemeden dolayı tam tutarı söylemek pek mümkün değildir. En doğru fiyatı hekiminizle görüşerek öğrenebilirsiniz.

E-Max ve Empress kaplama fiyatları da dahil olmak üzere, E-Max uygulaması hakkındaki sorularınız ve randevu talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Türk Dişhekimleri Birliği’nin, Ağız Diş Sağlığı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi için tıklayınız…

Cad-Cam teknolojisi

Tam porselen kronlar bir çok teknikle üretilebilmektedir ancak son yıllarda CAD-CAM teknolojisinin yaygınlaşmasıyla bilgisayar destekli üretim tekniğiyle elde edilmektedir. CAD-CAM teknolojisi bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretimi tanımlamaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle geleneksel yöntemlerle üretilen dental porselenler artık CAD-CAM teknolojisiyle üretilebilmektedir. CAD-CAM teknolojisi sayesinde hem tasarım sırasında süreci yönlendirebilmekteyiz hem de restorasyonların daha hızlı üretilmesini sağlamaktayız. Ancak CAD-CAM ile üretilse dahi tecrübeli bir seramist tarafından kişiselleştirilerek hazırlanmalıdır.

E-max ve empress materyaller yeni üretilen malzemeler midir?

Tam porselenlerin diş hekimliğinde kullanımı yeni bir tedavi yöntemi değildir aslında. İlk üretilem porselen formları çok kırılgan ve dayanıksızdır. Zamanla porselenlerin güçlendirilmesi için çeşitli yöntemler denenmiştir ve dayanıklılık arttırıcı moleküller eklenmiştir. Sıklıkla kullandığımız e-max ve empress porselenler güçlendirilmiş tam porselen materyallerdir. Buna ek olarak porselen materyalleri dişlere yapıştırmak amacıyla kullanılan simanlar da geliştirilmiş ve diş-kron bağlantıları iyileştirilmiştir.

E-max porselenler doğal dişim gibi durur mu?

Porselenler yapısında cam ve kristalin faz içerir. Porselenlerde cam faz arttıkça estetik özellikler iyileşmektedir. Porselenlerin estetik özellikleriyle alakalı bir çok kavram vardır.

  • Translusens (ışık geçirgenliği),
  • Opalesans (ışık yansıdığında farklı soğurulduğunda farklı renk görünmesi),
  • Floresans (materyallerin yapısına gör yansıyan ışığın dalgaboyunun değişmesiyle farklı bir renkte görünmesi),
  • Metamerizm (farklı ışık kaynakları altında materyalin farklı renkte görünmesi)

gibi kavramlar kullanılan kaplama materyalinin içeriğine göre değişkenlik göstermektedir. E-max ve empress restorasyonların ışığa karşı gösterdiği karakter doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilmesini sağlar.

E-max porselenler başka hangi tedavilerde kullanılır?

Zirkonya ve tam porselen restorasyonlar bu teknolojiyle hazır bloklardan hızlıca kazınarak elde edilmektedir. Son zamanlarda duyduğunuz “emax porselen”ler CAD-CAM teknolojisiyle üretilen güçlendirilmiş porselen restorasyonlardır. Estetik bölgelerde sıklıkla kullandığımız bazı hastalarımızda arka grup dişlerde de tercih edebildiğimiz ışık geçirgenliği yüksek porselenlerdir. Altyapısız tam porselen ve lamina formunda üretilebildiği gibi zirkon altyapı üzerine de kullanılabilmektedir.