• Online Randevu
 • 0312 220 12 03
 • 0533 552 11 90
 • [email protected]
 • english
 • ArabicEnglishFrenchGermanRussianTurkish

İmplant tedavisi Ankara

İmplant tedavisi Ankara

İmplant tedavisi, kaybedilen dişleri protetik olarak yerine koyabilmek amacıyla geliştirilen bir teknoloji ürünüdür. Diş kökünü taklit eden titanyum parçaların çene kemiği içerisine yerleştirilmesi ile tedavi protokolü başlar. Titanyum parçalara implant adı verilir.

İmplantlar osseointegre olduktan yani çene kemiği ile tam anlamıyla kaynaştıktan sonra üzerine protez uygulamasına başlanır. İmplant tedavisi (protez uygulaması) ile kaybolan dişler yerine konur ve hastalarımız çiğneme, konuşma ve estetik gereksinimlerini sağlarlar. İmplantlar cerrahi olarak yerleştirilmeden üzerine yapılacak protez planlanır. Periodontal dokular (çevre yumuşak dokular) detaylı bir şekilde incelenir ve cerrahi çevre dokuları koruyarak gerçekleştirilir. Protetik yükleme öncesi diş eti profili şekillendirilerek nihayetinde protez uygulaması gerçekleştirilir. Bu aşamalar itina ile gerçekleştirilmediğinde implantlarda uzun dönem başarısızlıklar yaşanması kaçınılmazdır.

implant tedavisi ankara

İmplant tedavisi başarısı neye bağlıdır?

İmplant tedavisi; implant sayıları ve yerleştirildiği bölgeler, çene kemiğinin kalitesi, implant cerrahisinin uygulanma titizliği, cerrahinin yapıldığı ortamın sterilizasyonu, hekim tecrübesi, uygulanan implantın markası, implantlar üzerine uygulanan protezin tasarımı ve protez materyalinin kalitesi gibi pek çok parametre implantların başarısını etkileyebilmektedir. İmplant başarısı iyi planlamayla doğrudan ilişkilidir.

Ankara İmplant Fiyatları 2023

Tek diş implant Fiyatları 2023 ve implant fiyatları Ankara, şehirde yaşayan hastalar tarafından sıkça araştırılan konulardandır. İmplant fiyatları, birçok faktöre göre değişiklik gösterebilir. İmplantlar uzun ömürlü olup yaşam boyu kullanılabilir. Materyal olarak genelde titanyum malzemeden üretilir. Tabi implantın uygulanabilmesi için kemik yapısının uygun olması gereklidir. Kemik yapısı implant yapmaya uygun değilse cerrahi işlemle implanta uygun hale getirilebilir. İmplant fiyatları kullanılan malzeme, doktorun tecrübesi, implantın markası, implantın kalitesine göre farklılık göstermektedir. Kemik yapısının implanta uygun olup olmaması da fiyatı belirleyen bir başka faktördür.

Türk Diş Hekimleri Birliğinin standart tedavi uygulama fiyatları 2023 sabittir ancak tedavinin süreci ve kullanılan malzemeden dolayı tam tutarı söylemek pek mümkün değildir. En doğru fiyatı hekiminizle görüşerek öğrenebilirsiniz.

İmplant fiyatları da dahil olmak üzere, implant uygulaması hakkındaki sorularınız ve randevu talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Türk Dişhekimleri Birliği’nin, Ağız Diş Sağlığı Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi için tıklayınız…

İmplant Ankara

Ankara’da yaşayan hastaların birçoğu, Ankara implant tavsiye veya Ankara en iyi implant doktoru gibi araştırmalar yapmaktadır. Ankara da implant alanında en iyi hekim, hastaya gereken işlemleri yapan, onu en iyi şekilde yönlendiren veya bilgilendiren hekimler bulunmaktadır.

Özellikle hasta değerlendirmeleri büyük önem taşımaktadır. İnternette arama motorlarına gireceğiniz basit arama sorgularıyla diş hekimleri ve klinikler hakkında çeşitli yorumlara ulaşmanız mümkündür. Örneğin gülüş tasarımı konusunda uzman, estetik diş hekimi Seda Yıldırım hakkında internet ortamında, çok yüksek memnuniyet oranına sahip yorumlara ulaşabilirsiniz.

Peki yerli implant fiyatları ne kadar? Hastanın isteklerine uygun, kendisinin seçeceği bir implant markası tercih edilebilmektedir. Yerli implant daha uygun fiyatlı olabilmesi nedeniyle hastalar tarafından daha fazla merak edilmektedir. Bazı yerli implant markaları şöyle sıralanabilir:

 • DTI
 • NucleOSS
 • Implance
 • Mode
 • Dentium
 • Evoss

Yerli implant fiyatları da dahil olmak üzere, implant uygulaması hakkındaki sorularınız ve randevu talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diş çekildiğinde implant yerleştirilebilir mi?

Diş çekimi planlandığında oluşacak boşluk için protez planlaması tedavinin başlangıcında yapılmalıdır. Erken planlamanın bir çok avantajı vardır. Örneğin diş çekimi yapıldığı seansta implantlar yerleştirilebilmektedir. Bu işleme “immediat (anında) implantasyon” adı verilmektedir. Çekim soketi implantın yerleştirilme açısı için rehber oluşturmaktadır ve implant üstüne yapılacak protezle hastanın çekim uygulanan doğal dişini daha iyi taklit edebilmekteyiz.

İmplant tedavisi yapılır yapılmaz geçici diş yapılabilir mi?

İmplant tedavisi sonrası implantlar üzerine kalıcı protez uygulaması için en az 2.5-3 ay beklenmektedir. Bazı durumlarda implant cerrahisinin hemen sonrasında “immediat(anında) yükleme” protokolü uygulanarak da gerçekleştirilebilmektedir. Böylece hastalar dişsiz kalmamakta ve implant yapıldıktan hemen sonra geçici protezlerine kavuşmaktadır

İmplantları yapıldığında uygulanacak immediat (anında) geçici protezler nelerdir?

İmplant cerrahisi ardından osteointegrasyonu (implant-kemik arası kaynaşmayı) beklerken geçirdiğimiz sürede ise geçici protezler uygulayarak hastalarımızı ilk günden itibaren dişsiz bırakmıyor, çiğneme, fonasyon ve estetik gereksinimlerini karşılayabiliyoruz. Tam dişsizlik vakalarında implantlar yerleştirildikten sonra diş eti tamamen kapatılıp, hastaların “damak” olarak tanımladığı tam protezler yapabilmekteyiz. Veya hastaların eski tam protezleri varsa onları uyumlayarak bekleme sürecinde kullandırabilmekteyiz. Gelişen implant teknolojisi ve geçici protetik dayanaklar sayesinde tek diş veya kısmı diş eksikliklerinde de sabit geçici dişler üretebilmekteyiz. Bu geçici dişler implantlar üzerine vidalanarak sabitlenebilmekte ve 3 aylık süreç boyunca hastalar hiç diş eksikliği yaşamadan süreci kolaylıkla atlatabilmektedir.

İmplant destekli hibrit protez nedir, hangi durumlarda uygulanır?

İmplant üstüne sabit protez (kron veya köprü) uygulanabildiği gibi bazı vakalarda aşırı kemik ve yumuşak doku kaybı nedeniyle hibrit protez uygulaması da yapabilmekteyiz. Bazı vakalarda sabit protezle elde edemediğimiz estetik görünüme hibrit protezle daha kolay ulaşabilmekteyiz. Hibrit protezler de hasta ağzında sabit kalmaktadır ancak adından da anlaşılacağı gibi birden çok materyalin bir arada kullanılmasıyla üretilir.

Hiç dişim yok, kaç tane implant yaptırmam gerekir?

İmplant destekli hareketli protez yapılacaksa; alt çenede en az 2 implant, üst çenede en az 4 implant tedavisi uygulanması gerekir.

İmplant destekli sabit bir protez yapılacaksa kemik miktarına, çenenin şekline göre implant sayısı değişmektedir. Genellikle 6-8 implant uygulanarak sabit protez (porselen köprü) yapılabilmektedir.

Kemik yapısı zayıf hastalarda ileri cerrahi uygulama yapılamadığı durumlar 4 implant üstüne yapılan özel bir protez konsepti ile sabit All-On-Four Protez uygulaması yapılabilmektedir.

Çene kemiklerimde çok erime var, ne yapılabilir?

Çene kemikleri diş çekimi sonrası rezorbe olmaya yani erimeye başlar. Diş çekiminden sonra implant uygulanması kemik erimesini durduracaktır. Ancak uzun yıllar dişsiz kalan rezorbe kemiklere implant uygulanmasında sıkıntı yaşanmaktadır. Yeterli sağlıklı kemik bulunamadığında kemik miktarının arttırılması için greft yani kemik tozu uygulaması yapılmaktadır. Kemik tozu kemiğin genişliğinin ve uzunluğunun arttırılmasını hacmin arttırılarak implantların yerleştirilmesini sağlamaktadır.

Kemik tozu hastanın vücudundan başka bir bölgeden (kalça, bacak kemiklerinden) alınabileceği gibi, ağız içerisinde farklı bölgelerden(alt veya üst çeneden) de alınıp uygulanabilir. Özellikle alt çenede ramustan veya mental(çene ucundan) bölgeden alınmaktadır. Bunun dışında hazır kemik greftleri de kullanılabilmektedir. Allogreftler veya ksenogreftler sıklıkla kullanılan greft materyalleridir.

Üst çenede azı dişlerin kök bölgesine denk gelen sinüs adı verilen boşluğun altında kalan kemik miktarı yetersizse, sinüs içerisine greft materyali yerleştirilerek sinüs yükseltme yapılabilir ve implantlar bu şekilde yerleştirilebilir.

İmplant cerrahisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Dental implant ameliyatından sonra, protez uygulaması gerçekleşene kadar hastalar implant uygulanan alana çok dikkat etmeli ve özenli temizlemelidir.

 • Cerrahinin uygulandığı günü takiben 24 saat boyunca ağız çalkalama, tükürme ve alana dokunmaktan kaçınılmalıdır. İlk gün az miktara kanama olması ve ağızda kan tadı hissedilmesi normal ve beklenen bir durumdur. Kanama olsa dahi tükürme yapılmaması gereklidir.
 • Hekimin reçete ettiği antibiyotik ve anti enflamatuar ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Ameliyattan 24 saat sonra yara iyileşmesi tamamlanana kadar hekimin önerdiği gargara veya ılık tuzlu su ile ağız çalkalanmalıdır. Bölgenin temizlenmesi sekonder enfeksiyon oluşma riskini kontrol altına alacaktır. 24 saat sonrasında normal diş fırçalama rutinimize dönmeliyiz ancak implant uygulanan bölgeyi fırçalamamalıyız. Bölgenin temizlenmesi için ağız çalkalama yapılması yeterli olacaktır.
 • Yara iyileşmesi tamamlanana kadar yumuşak beslenilmeli ve bol miktarda sıvı (özellikle su) tüketilmelidir.
 • Cerrahi sonrası şişme beklenen bir durumdur. Şişliği en aza indirgemek için başınızı yüksekte tutmalı ve ilk 48 saat buz uygulamalısınız.
 • Sigara kullanımı yara iyileşmesini olumsuz etkileyerek enfeksiyon oluşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle özellikle ilk 2 hafta sigara kullanılmamasını tavsiye ediyoruz.