Pembe Estetik

Pembe Estetik

Pembe estetik, diş etlerinde yapılan estetik çalışmalara verilen isimdir. Estetik ve kozmetik birbirinin yerine kullanılan terimler olmakla birlikte farklı tanımlara sahiptirler. Estetik; “güzelliği arayış”, “güzellik duyumunun algılanması” olarak tanımlanmaktadır. Diş hekimliğinde pembe estetik, dişlerin genel görünümünü ve gülümsemeyi değerlendirmenin yanı sıra, fizyoloji ve fonksiyona da hizmet etmektedir. Tam bir değerlendirme, dişlerin ve diş etlerinin hizalanması, şekil, oran/orantı ve renk analizini kapsamaktadır. Dişlerin meziodistal ve okluzogingival boyutları, diş eti görünürlüğü, gülme hattı, dikey boyut, dişlerin konumları ve yüzey özellikleri, hastanın ten rengine uyumlu restorasyon renginin seçilmesi estetik planlamalarda dikkat edilen konulardır.

Protetik restorasyonları çevreleyen yumuşak dokular, protez dişlerin görünümü, şekli ve rengi kadar öneme sahiptir. Dişlerin, diş etlerinin, dudakların, cildin, saçların ve gözlerin renginin estetik bir yüz görünümünü sağlamak için uyum içinde olması gerekir.

pembe estetik ankara

Çevre dokularda kayıp yaşanmaksızın tek başına diş kaybı görülebildiği gibi, kemik ve yumuşak dokularda da yıkımlarla karşılaşmaktayız. İmplant planlaması yaparken tedaviye başlamadan her şeyi analiz etmek çok kıymetlidir. İmplantların sayısı ve konumu yapılacak protez planlamasıyla belirlenmelidir. Protetik bir bakış açısıyla planlama yapılması implantların uzun dönem başarısı ve hasta memnuniyeti için olmazsa olmazdır.

Özellikle tam dişsiz çenelerde implant üstü protez planlamalarda her vaka için sabit restorasyon planlamasına gidilmesi kaybolan yumuşak doku görünümü ve dudak desteğini sağlamada yetersiz kalabilmektedir. Hastalar uzun porselen dişlerin yarattığı estetik problemler, dudak profil desteğinin yetersizliği ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu tarz durumlarda tedavi öncesi protetik planlama ile çeneler arası dikey boyut planlaması, dudak desteğinin belirlenmesi, kayıp doku analizi detaylı yapılmalıdır. Sabit restorasyonlara alternatif olarak yine implant destekli hibrit protez, hareketli protez seçenekleri düşünülmeli ve hastayla detaylı olarak tartışılmalıdır.

Yumuşak doku kaybını taklit etmek ve yerine koymak amacıyla protetik restorasyonlarda çeşitli materyaller kullanabiliyoruz. Burada yapılacak esas restorasyonun materyali, kemik ve yumuşak doku kaybının ne düzeyde olduğu, hastanın dudak desteği eksikliği önem taşır. Diş eti renginde üretilen kompozit, porselen materyaller kullanılabildiği gibi polimetilmetakrilat da çevre doku kayıplarında protetik materyal olarak tercih edilebilmektedir.

 Sağlıklı diş etleri görünümüyle pembe renkte, yüzeyi hafif pütürlü ve kanaması olmayan şekilde olmalıdır.